بیت کوین نوعی ارز دیجیتال

آیا تا بحال نام بیت کوین را شنیده اید؟ اگر گشتی در اخبار مرتبط با فناوری های تازه بزنید ، حتما با عناوینی در باره بیت کوین و بلاک چین روبه رو خواهید شد .

بیت کوین یکی از معروف ترین ارزهای مجازی است که در این روز ها در دنیا غوغایی به پا کرده است .شاید شما هم نام بیت کوین به گوشتان خورده باشد اما دقیقا نمی دانید که وقتی از آن صحبت می شود ، منظور چیست . اگر این طور است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

بیت کوین(Bitcoin) نوعی ارز مجازی است که با رسیدن قیمتش به 20 هزار دلار در سال 2017، به شهرت رسید .هرچند از آن زمان تا کنون با افت قیمت مواجه شد ولی در چند ماه اخیر با رشد قابل توجهی روبه رو شد و مجددا به همان سقف قیمت قبلی خود رسیده است و به عنوان پر سود ترین دارایی  در سال 2020 را نصیب خود کرده است .

ساتوشی ناکاموتو(Satoshi nakamoto) نامی است که به عنوان مخترع بیت کوین منتشر شده است . اما هویت واقعی او هنوز مجهول است . بسیاری معتقد هستند که او یک شخص نیست و این ارز دیجیتال محصولی از یک گروه برنامه نویسی بزرگ است .

بیت کوین بدون نیاز به واسطه ها و بانک ها قابلیت تبادل و ترا کنش دارد .با داشتن بیت کوین ، انگار طلا در اختیار دارید . به این معنا که بیت کوین ها مانند طلا دارای ارزش هستند و قابلیت معامله دارند . در ایران صرافی های انلاین بسیاری وجود دارد که از طریق آن می توانید  اقدام به خربد و فروش بیت کوین ها و رمز ارزها نمایید . ضمنا در جهان برخی خرده فروشی ها و کسب و کارها ، بیت کوین را به عنوان روشی  برای پرداخت در نظر می گیرند . بیت کوین ها ، بعد از تبادل در کیف پول های دیجیتالی قرار می گیرند .

کریپتوکارنسی های مختلف نظیر بیت کوین در بستر شبکه ای بزرگ فعال می کنند که به آن بلاک چین گفته می شود . در این شبکه کاربران بسیاری وجود دارد و امکان دخل و تصرف در داده های آن وجود ندارد. به عبارتی دقیق تر،بیت کوین در بستر شبکه غیر متمرکز بلاک چین فعالیت می کند .

نکته ای دیگری که درباره بیت کوین این است که مالکیتی مختص به یک کشور یا نهاد خاص ندارد و برهمین اساس هم هیچ گونه پشتوانه ای نظیر پشتوانه های سنتی نخواهد داشت .

در پایان می توان گفت بیت کوین ، ترکیبی از خلاقیت ، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش های مالی را در سطح بین المللی مقدور ساخت و به همین خاطر در مدت کوتاه ظهورش توانست توجه زیادی را به سمت خود جذب کند .

در صورت تمایل برای مشاهده سایر بلاگ ها به این لینک مراجعه نمایید .

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
به راهنمایی نیاز دارید؟